BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ POWIATU POZNAŃSKIEGO

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

UCHWAŁA Nr XX/174/II/2004
RADY POWIATU POZNAŃSKIEGO
z dnia 31 sierpnia 2004r.

 

w sprawie: utworzenia środka specjalnego przy jednostce budżetowej - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.) oraz art. 114 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz. 593) Rada Powiatu Poznańskiego uchwala, co następuje:

§ 1. Tworzy się środek specjalny przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

§ 2. Źródłami przychodów środka specjalnego, o którym mowa w § 1 są:
1) wpływy z grantu,
2) środki pozyskane ze szkoleń dla kandydatów na rodziny zastępcze i adopcyjne,
3) odsetki od środków gromadzonych na rachunku bankowym środka specjalnego.

§ 3. Zgromadzone środki finansowe na rachunku środka specjalnego przeznacza się na działalność Zespołu Wsparcia Rodziny Zastępczej działającego w ramach struktur Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

§ 4. 1. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu sporządza roczne plany finansowe środka specjalnego obejmujące przychody i wydatki oraz ustala całoroczne dla tej działalności normatywy środków obrotowych na koniec roku.
2. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 13 marca 2001 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 24, poz. 279 z późn. zm.), jednostka sporządza na drukach Rb-32 sprawozdanie z wykonania planów finansowych środków specjalnych jednostek budżetowych w następujących terminach:
a) półroczne - do 15 lipca,
b) roczne - do 31 stycznia.

§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Poznańskiego.

§ 6. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Powiatu Poznańskiego
Grzegorz Wasielewski

Uzasadnienie:
do Uchwały Nr XX/174/II/2004

Rady Powiatu Poznańskiego
z dnia 31 sierpnia 2004r.

do Uchwały Rady Powiatu Poznańskiego w sprawie utworzenia środka specjalnego przy jednostce budżetowej - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Jednostka budżetowa na podstawie art. 21 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15 poz. 148 z późn. zm.) może finansować swoją działalność ze środków gromadzonych na koncie środka specjalnego utworzonego na podstawie uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.
Na podstawie art. 114 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64 poz. 593 z późn. zm.) jednostki organizacyjne pomocy społecznej mogą tworzyć środki specjalne. Środki specjalne mogą być tworzone z dochodów otrzymywanych z tytułu świadczonych odpłatnie usług dla osób nie przebywających na stale w jednostkach pomocy społecznej lub z innej działalności, a także ze spadków, zapisów i darowizn. Jednocześnie zgodnie z niniejszym artykułem środki specjalne przeznacza się na poprawę standardu usług w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, które utworzyły te środki. Środki specjalne nie mogą być przeznaczane na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń.
Na mocy Zarządzenia Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu utworzono Zespół Wsparcia Rodziny Zastępczej. Prowadzi on od początku 2004 r. szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze i adopcyjne systemem PRIDE. Mieszkańcy powiatu poznańskiego uczestniczą w nich bezpłatnie natomiast osoby spoza powiatu zobowiązane są do zwrotu kosztów szkolenia (zgodnie z kalkulacją kosztów opracowaną przez Centrum). Zgodnie z art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64 poz. 593 z późn. zm.) Zespół realizuje zadanie własne powiatu polegające na prowadzeniu specjalistycznego poradnictwa.
W bieżącym roku Zespół uzyskał grant "UNIDEA" od Towarzystwa "Nasz Dom" w Warszawie na pokrycie kosztów przeszkolenia 3 grup kandydatów na opiekunów zastępczych i rodziców adopcyjnych. Warunkiem otrzymania wspomnianych funduszy jest posiadanie konta specjalnego.
Pozyskane środki specjalne będą przeznaczone na potrzeby Zespołu związane przede wszystkim z prowadzeniem szkoleń (m.in. kosztów materiałów biurowych, konsultacji w terenie, korespondencji, delegacji).
W związku z faktem, iż katalog przychodów i wydatków tworzonego środka specjalnego różni się (jest szerszy) od wskazanego wart. 114 ustawy o pomocy społecznej koniecznym jest podjęcie przez Radę Powiatu uchwały w trybie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych, która określi w sposób szczególny źródła środków oraz zakres ich wydatkowania. Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy środki specjalne przeznacza się na cele wskazane w ustawie lub uchwale Rady Powiatu. Jednocześnie na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy o finansach publicznych w planie finansowym środka specjalnego utworzonego na podstawie uchwały organu stanowiącego wyodrębnia się w szczególności wynagrodzenia i składki naliczane od wynagrodzeń oraz wydatki inwestycyjne.
W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest konieczne.

drukuj ()

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Karol Cenkier
    data wytworzenia: 2004-09-06
  • opublikował: Pieczyński Maciej
    data publikacji: 2004-09-06 15:23
  • zmodyfikował: Pieczyński Maciej
    ostatnia modyfikacja: 2011-08-18 11:15

« wstecz

Banery