BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ POWIATU POZNAŃSKIEGO

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

OGRANICZNIE SPOSOBU KORZYSTANIA Z NIERUCHOMOŚCI, UDOSTĘPNIENIE  NIERUCHOMOŚCI, CZASOWE ZAJĘCIE NIERUCHOMOŚCI (GN-04)


 WYMAGANE DOKUMENTY

Wniosek o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, udostępnienie nieruchomości albo o czasowe zajęcie nieruchomości położonej na terenie Powiatu Poznańskiego (wniosek sporządzony samodzielnie przez zainteresowanego, zawierający następujące elementy treści: nieruchomość z podaniem oznaczeń
z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz katastru nieruchomości, cel, do którego realizacji nieruchomość jest niezbędna, powierzchnię nieruchomości, a jeżeli wnioskiem ma być objęta tylko jej część - powierzchnię tej części i całej nieruchomości)

 Załączniki:

  • dokumenty z przebiegu rokowań (oryginał lub kopia dokumentu potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza, pełnomocnika strony będącego adwokatem lub radcą prawnym),
  • mapa z rejestrem nieruchomości objętych wnioskiem,
  • odpis księgi wieczystej lub zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru dokumentów,
  • wypis i wyrys z katastru nieruchomości,
  • wypis i wyrys z planu miejscowego, a w przypadku braku planu miejscowego decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (w przypadku wniosku o ograniczenie sposobu korzystania).

MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY
Wydział Nieruchomości - Referat Gospodarki Nieruchomościami,
tel. 61 8410-683, 61 8410-656, 61 8410-572, 61 8410-536, 61 8410-733, 61 8410-761, 61 2228-852.
Złożenie wniosku: Kancelaria Starostwa Powiatowego w Poznaniu,  ul. Jackowskiego 18 (pok. 002) lub ul. Słowackiego 8 (pok. 018)
Odbiór dokumentów: decyzja zostanie przesłana listem poleconym. 


TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAW
Decyzja wydawana jest w terminie wynikającym z art. 35 i 36 ustawy z dnia 14.06.1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego.
- 60 dni - z uwagi na skomplikowany charakter postępowania administracyjnego, w przypadku braku możliwości załatwienia sprawy w niniejszym terminie zainteresowany zostanie powiadomiony o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy i przyczynach zwłoki.


SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, udostępnienie nieruchomości oraz czasowe zajęcie nieruchomości następuje w formie decyzji administracyjnej, po uprzednim zgromadzeniu materiału dowodowego.

Decyzja zostanie przesłana listem poleconym.


OPŁATY
Wniosek z załącznikami nie podlegają opłacie skarbowej.


TRYB ODWOŁAWCZY
Odwołanie wnosi się do Wojewody Wielkopolskiego za pośrednictwem Starosty Poznańskiego w terminie 14 dni
od dnia doręczenia decyzji stronie.


DODATKOWE INFORMACJE

  • Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
    Zezwolenie udzielane jest z urzędu albo na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, innej osoby lub jednostki organizacyjnej.
    Udzielenie zezwolenia powinno być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie ww. prac, przeprowadzonych przez osobę lub jednostkę organizacyjną zamierzającą wystąpić z wnioskiem o zezwolenie.
    Na osobie lub jednostce organizacyjnej występującej o zezwolenie ciąży obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego, niezwłocznie po założeniu lub przeprowadzeniu ciągów, przewodów i urządzeń.
    Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest obowiązany udostępnić nieruchomość w celu wykonania czynności związanych z konserwacją oraz usuwaniem awarii ciągów, przewodów i urządzeń.
    Obowiązek udostępnienia nieruchomości podlega egzekucji administracyjnej.
    Decyzja ostateczna stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej.
  • Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, w drodze decyzji zobowiązuje właściciela, użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości do udostępnienia nieruchomości w celu wykonania czynności związanych z konserwacją, remontami oraz usuwaniem awarii ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń, nienależących do części składowych nieruchomości, służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, a także usuwaniem z gruntu tych ciągów, przewodów, urządzeń i obiektów, jeżeli właściciel, użytkownik wieczysty lub osoba, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości nie wyraża na to zgody. Decyzja o zobowiązaniu do udostępniania nieruchomości może być także wydana w celu zapewnienia dojazdu umożliwiającego wykonanie czynności.
    Decyzję wydaje się z urzędu albo na wniosek podmiotu zobowiązanego do wykonania ww. czynności.
    Obowiązek udostępnienia nieruchomości może być ustanowiony na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy.
    Obowiązek udostępnienia nieruchomości podlega egzekucji administracyjnej.
  • W przypadku siły wyższej lub nagłej potrzeby zapobieżenia powstaniu znacznej szkody, starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, udziela, w drodze decyzji, zezwolenia na czasowe zajęcie nieruchomości na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia zajęcia nieruchomości. W przypadku postępowania prowadzonego na wniosek, wydanie decyzji następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku.
    Jeżeli potrzeba zapobieżenia ww. okolicznościom uniemożliwia złożenie wniosku o wydanie decyzji na czasowe zajęcie nieruchomości, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości ma obowiązek udostępnienia jej w celu zapobieżenia tym okolicznościom. Obowiązek udostępnienia nieruchomości podlega egzekucji administracyjnej. Podmiot, który zajął nieruchomość składa wniosek o wydanie tej decyzji w terminie 3 dni od dnia zajęcia nieruchomości. Decyzja może być wydana nie później niż po upływie 6 miesięcy licząc od dnia zajęcia nieruchomości.
    Po upływie okresu, na który nastąpiło zajęcie nieruchomości, podmiot, który zajął nieruchomość, jest obowiązany doprowadzić nieruchomość do stanu poprzedniego.
  • Za szkody powstałe wskutek ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości, udostępnienia nieruchomości oraz czasowego zajęcia nieruchomości przysługuje odszkodowanie, które powinno odpowiadać wartości poniesionych szkód. Jeżeli wskutek tych zdarzeń zmniejszy się wartość nieruchomości, odszkodowanie powiększa się o kwotę odpowiadającą temu zmniejszeniu.
    Odszkodowanie ustalane jest w odrębnym postępowaniu przez starostę z wyjątkiem sytuacji, gdy dojdzie do uzgodnienia wysokości odszkodowania między właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub osobą, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości a podmiotem, któremu udostępniono nieruchomość.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

DATA OSTATNIEGO PRZEGLĄDU/AKTUALIZACJI
2023-11-07

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marta Bocian
    data wytworzenia: 2007-09-21
  • opublikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
    data publikacji: 2007-09-21 13:47
  • zmodyfikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
    ostatnia modyfikacja: 2023-11-07 12:56

Wizytówka

Zezwolenie na zajęcie nieruchomości

drukuj całą stronę

Banery