BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ POWIATU POZNAŃSKIEGO

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony


PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym ze zmianami
(tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku poz. 920)
 

 • opublikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
  data publikacji: 2011-08-05 12:00
 • zmodyfikował: Agata Poleska
  ostatnia modyfikacja: 2020-09-07 11:42

 


 

Statut Powiatu Poznańskiego(link do treści opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego
z dnia  31 października 2018 roku poz. 8526)

 

Uchwała Nr XLIV/628/V/2018
Rady Powiatu w Poznaniu
z dnia 24 października 2018 roku


link do treści w sprawie: ustanowienia Statutu Powiatu Poznańskiego

 
 • autor lub odpowiedzialny za treść: Dariusz Doliński
  data wytworzenia: 2014-03-27
 • opublikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
  data publikacji: 2014-03-27 07:45
 • zmodyfikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
  ostatnia modyfikacja: 2020-11-03 09:30
 • opublikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
  data publikacji: 2014-03-26 14:35
 • zmodyfikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
  ostatnia modyfikacja: 2019-11-21 14:40

 

INSYGNIA

Symbolem powiatu jest herb odwołujący się do herbu miasta Poznania, czyli siedziby władz powiatu, oraz do patronów Archikatedry Poznańskiej. Przedstawia on błogosławiących świętych Piotra i Pawła w białych szatach ze złotymi nimbami, mieczem i aureolą. U stóp postaci znajdują się w czerwonym polu tarczy dwa złote klucze w skos poniżej rozety. Związek powiatu poznańskiego z miastem Poznaniem, a więc siedzibą władz powiatu podkreśla tarcza z dwoma kluczami.

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Dariusz Doliński
  data wytworzenia: 2014-03-27
 • opublikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
  data publikacji: 2014-03-27 07:50
 • zmodyfikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
  ostatnia modyfikacja: 2021-06-23 09:31
PIECZĘĆ
 • PIECZĘĆ

Urzędowa pieczęć okrągła Powiatu Poznańskiego przedstawia w polu pieczęci godło powiatu, w otoku napis Powiat Poznański.

FLAGA
 • Flaga Powiatu

 


OPIS POWIATU POZNAŃSKIEGO

Powiat poznański stanowi lokalną wspólnotę samorządową tworzoną przez mieszkańców powiatu oraz terytorium obejmujące gminy i miasta:

 1. Buk,
 2. Czerwonak,
 3. Dopiewo,
 4. Kleszczewo,
 5. Komorniki,
 6. Kostrzyn,
 7. Kórnik,
 8. Luboń,
 9. Mosina,
 10. Murowana Goślina,
 11. Pobiedziska,
 12. Puszczykowo,
 13. Rokietnica,
 14. Stęszew,
 15. Suchy Las,
 16. Swarzędz,
 17. Tarnowo Podgórne.

W skład powiatu wchodzi 17 gmin otaczających miasto Poznań pierścieniem o szerokości około 25 kilometrów. Jest  to  jeden 
z  46  powiatów  ziemskich,  które  swoją  siedzibę  mają  poza  własnym obszarem tzn. w sąsiednich miastach mających prawa powiatu.

Na terenie powiatu zajmującego powierzchnię blisko 1900 km2 mieszka ponad 399 tysięcy mieszkańców.  Jest to zatem największy  powiat  w  województwie wielkopolskim. Graniczy od zachodu z powiatami: szamotulskim, nowotomyskim
i grodziskim,  od południa: kościańskim i śremskim,  od wschodu z powiatami:  średzkim, wrzesińskim i gnieźnieńskim, od  północy:   z wągrowieckim i obornickim.

Obszar powiatu poznańskiego pokryty jest stosunkowo gęstą siecią dróg kolejowych o dużym znaczeniu  dla  transportu  pasażerskiego  i  towarowego.  Szlakami   tymi   kursują  pociągi   z Poznania w kierunku: Berlina, Szczecina, Koszalina, Bydgoszczy i Gdyni, Warszawy, Katowic i Krakowa, Wrocławia oraz Wolsztyna.

Teren powiatu poznańskiego wchodzi w skład Pojezierza Wielkopolskiego, rozdzielonego tu przełomowym odcinkiem  Warty  na  Wysoczyznę  Poznańską  -  po jej stronie  zachodniej i Wysoczyznę Gnieźnieńską - po stronie wschodniej. Południowym krańcem powiat poznański obejmuje fragment Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona, występuje bogactwo form polodowcowych, szczególnie po obu stronach przełomowego odcinka Warty. Na północ od Poznania góruje nad okolicą ciąg pagórków czołowo - morenowych, osiągających wysokość do ok. 154 m. n. p. m (Góra Moraska). Główną osią hydrograficzną powiatu jest rzeka Warta, przyjmująca na jego terenie cztery większe dopływy: Cybinę, Głównę, Koplę i Kanał Mosiński. Ważnym elementem w krajobrazie są jeziora. Najwięcej ich znajduje się na terenie gmin: Pobiedziska (20), Murowana Goślina (17) i Stęszew.

Lasy zajmują powierzchnię 42 tysięcy hektarów co daje wskaźnik zalesienia w granicach 22%. Dominującym drzewostanem jest sosna, z udziałem buków. Największe kompleksy leśne to: Wielkopolski Park Narodowy, Rogaliński Park Krajobrazowy, Puszcza Zielonka, Park Krajobrazowy "Promno" oraz jedenaście rezerwatów przyrody.

Na terenie powiatu poznańskiego znajduje się wiele cennych zabytków architektury: pałaców, dworów czy kościołów. Praktycznie w każdej z 17 gmin powiatu znajdują się obiekty warte zobaczenia. Osoba pragnąca poznać powiat poznański może to uczynić na wiele sposobów. Może wybrać się na zwiedzanie powiatu Trasą Kórnicką, licząca około 80 km, oznakowaną sześciokątnymi brązowymi tablicami, Szlakiem Piastowskim czy wędrując rowerem ścieżkami Rowerowego Pierścienia Powiatu Poznańskiego.

Niezależnie od tego jak zamierzamy poznawać zabytki powiatu poznańskiego nie uda się tego zrobić w jeden dzień i dlatego warto zaplanować swój pobyt na dłużej.
Na pewno warto zobaczyć: Zamek Kórnicki i otaczające go Arboretum, zespół pałacowo - parkowy w Rogalinie (gm. Mosina),  rezydencję  rodziny  Raczyńskich,  drewniane  kościółki w Kicinie (gm. Czerwonak), Łodzi, (gm. Stęszew),   Rogalinku  (gm.  Mosina),  Wierzenicy  (gm.  Swarzędz).    Nie   sposób   odwiedzić  wszystkich   dworków  i  pałacyków  rozsianych
w gminach powiatu poznańskiego (m.in. w Pomarzanowicach; gm. Pobiedziska, Strykowie gm. Stęszew, Konarzewie; gm. Dopiewo, w Tulcach; gm. Kleszczewo, w Iwnie gm. Kostrzyn, w Biedrusku; gm. Suchy Las czy Jankowicach; gm. Tarnowo Podgórne).

Wiele cennych eksponatów znajduje się w muzeach: wspomnianym już  muzeum  w  Kórniku i Rogalinie, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie (gm. Komorniki),  Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Uzarzewie (gm. Swarzędz), Muzeum Przyrodniczym w Jeziorach, Muzeum "Pod Totemem" -  pracowni  literackiej   Arkadego  Fiedlera  czy  w  unikatowym  skansenie pszczelarskim w Swarzędzu.
Kto jednak  chciałby  zobaczyć  wszystkie  ważniejsze  zabytki  Wielkopolski  zgromadzone w  jednym miejscu, koniecznie musi odwiedzić Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach.

Powiat poznański można również zwiedzić śladem wybitnych Wielkopolan czy legendarnych postaci, oraz "osobistości" życia lokalnego. O tajemnicach Zamku Kórnikckiego opowie nam Biała  Dama,  Elegant  z  Mosiny  pokaże  najciekawsze  miejsca  w  gminie  Mosina,   a  wraz z Rycerzem Kostro możemy wędrować po Kostrzynie i jego okolicach.

Miłośnicy  turystyki  pieszej  mogą  wędrować  po  powiecie  licznymi  szlakami   rozsianymi w Wielkopolskim Parku Narodowym, Puszczy Zielonce, w Parku Krajobrazowym "Promno" czy na obrzeżach Poznania. W powiecie poznańskim można też dobrze wypocząć. Ośrodki wypoczynkowe zlokalizowane są z reguły nad jeziorami (m. in. Jeziorem Bnińskim, Dymaczewskim, Kołatkowskim czy Kamińskim). Miłośnicy aktywnej turystyki mają do swojej dyspozycji ośrodki konne (m. in. Iwno, Puszczykowo - Niwka, Bolesławiec k. Mosiny, Biedrusko, Owińska, Boduszewo, Radoszyn, Stęszewko czy Rogalin), korty tenisowe (m. in. centrum tenisowe w Sierosławiu), a także ośrodek szkolenia spadochronowego w Kobylnicy.

Powiat poznański to nie tylko bogactwo miejsc cennych do odwiedzenia pod względem krajobrazowych,  interesujących zabytków czy miejsc wypoczynku. To obszar atrakcyjny pod względem gospodarczym i inwestycyjnym. Bliskość Poznania, interesujące położenie geograficzne i komunikacyjne czyni ten teren niezwykle korzystnym dla podejmowania inwestycji. Z tego względu średnia ilość podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców oraz dochody własne gmin na 1 mieszkańca należą do najwyższych w kraju. O tym , że warto tutaj inwestować i jak również mieszkać świadczy wzrastająca każdego roku liczba budownictwa jednorodzinnego na terenie powiatu.

drukuj ()

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Agnieszka Ladorska
 • opublikował: Ladorska Agnieszka
  data publikacji: 2003-06-05 09:12
 • zmodyfikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
  ostatnia modyfikacja: 2020-12-21 16:36

Banery

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
w Poznaniu

ul. Jackowskiego 18
60-509 Poznań

tel.: (+48) 61 8410-500
faks:(+48) 61 8480-556

email: starostwo@powiat.poznan.pl

Polityka Cookies

Godziny otwarcia

poniedziałek:      9:30 - 16:30
wtorek - piątek:  8:00 - 15:00

poza niżej wymienionymi wydziałami:

(godziny przyjęć dla poszczególnych wydziałów...)

Powiązana strona podmiotu

Powiat Poznański

Banery

Stopka strony

Ilość odwiedzin tej strony: 498836
Ostatnia aktualizacja tej strony: 2021-06-23 09:32
Ostatnia aktualizacja w BIP: 2021-09-17 14:14