BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ POWIATU POZNAŃSKIEGO

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

UCHWAŁA NR 140/15/2000
ZARZĄDU POWIATU POZNAŃSKIEGO
z dnia 14 lutego 2000r.

w sprawie: przyjęcia zasad udzielania pomocy ze strony zakładu pracy dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach szkolnych i pozaszkolnych.

Na podstawie art. 103 kodeksu pracy, Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472, zm. Dz.U. z 1996 r., Nr 24, poz. 110) oraz § 43 ust. 2 Statutu Powiatu Poznańskiego, stanowiącego załącznik do uchwały Nr IV/20/99 Rady Powiatu Poznańskiego z dnia 22 stycznia 1999 r. (Dz. Urzędowy Województwa Wielkopolskiego z 1999 r. Nr 30, poz. 633 - Zarząd Powiatu Poznańskiego uchwala, co następuje:

§ 1. Zatwierdza się zasady udzielania pomocy ze strony zakładu pracy dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach szkolnych i pozaszkolnych, stanowiące załącznik Nr 1 do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Staroście Poznańskiemu.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Starosta - Ryszard Pomin
Wicestarosta - Jan Grabkowski
Członek Zarządu:
- Jerzy Lechnerowski
- Marek Bigosiński

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 140/15/2000
Zarządu Powiatu Poznańskiego z dnia 14.02.2000 r.

Zasady udzielania pomocy ze strony zakładu pracy dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach szkolnych i pozaszkolnych

I. Postanowienia ogólne
Na podstawie art. 103 § 1 kodeksu pracy oraz art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. Nr 95, poz. 425 z późn. zmianami) oraz wydanego na ich podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. 93, Nr 103, poz. 472), ustala się, co następuje:

1. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych.
2. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego w formach szkolnych i pozaszkolnych może być realizowane na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania.
3. Skierowanie zakładu pracy, o którym mowa w pkt I.2 może być udzielone na podstawie:
a) wystąpienia pracownika do pracodawcy o wyrażenie zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych
b) jednostronnej decyzji pracodawcy o konieczności podnoszenia kwalifikacji zawodowych w formach szkolnych lub pozaszkolnych.
4. Pracownik, który ubiega się o skierowanie, o którym mowa w pkt. I. 3a winien złożyć do pracodawcy motywowany wniosek, zawierający następujące elementy:
a) nazwę szkoły i kierunku nauki, lub nazwę kursu i jego organizatora
b) kwalifikacje uzyskane po ukończeniu
c) czas trwania nauki (miesiące, lata)
d) dni tygodnia, w których odbywa się nauka
e) wysokość opłaty za naukę lub koszt szkolenia
f) wysokość wnioskowanego dofinansowania.
II. Kształcenie w formach szkolnych
1. Kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach ponadpodstawowych, i szkołach wyższych, zwanych dalej "szkołami".
2. Pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy w wymiarach określonych w pkt. II.8 – II.10 niniejszego opracowania.
3. Zakład pracy może przyznać pracownikowi, o którym mowa w pkt. II.2 dodatkowe świadczenia, a w szczególności:
a) pokryć koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących
przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika
b) pokryć koszty za naukę, pobierane przez szkołę, do wysokości
- 50% kwoty dla pracownika, o których mowa w pkt. I. 3a,
- 100% kwoty dla pracownika, o których mowa w pkt. I. 3b.
c) pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych
d) udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.
4. W przypadku powtarzania semestru (roku) nauki z powodu niezadowalających wyników w nauce zakład pracy może odmówić udzielenia świadczeń, o których mowa w pkt. 6 i 7, przez okres powtarzania semestru (roku).
5. Pracownik, który otrzymał od zakładu pracy świadczenia, o których mowa w pkt. II.2. i II.3. i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata:
a) rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,
b) z którym zakład rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,
jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w czasie nauki, chyba, że zakład pracy odstąpi od żądania zwrotu kosztów w części lub w całości.
6. Pracownik, który otrzymał od zakładu pracy świadczenia, o których mowa w pkt. II.3., jest obowiązany na wniosek zakładu pracy, do zwrotu kosztów tych świadczeń w części lub całości, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn przerwie naukę w szkole lub jej nie podejmie.
7. Pracownik nie ma obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w pkt. II.3 mimo rozwiązania stosunku pracy, jeżeli zostało ono spowodowane:
a) szkodliwym wpływem wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, stwierdzonym orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie odrębnych przepisów, w razie, gdy zakład pracy nie przeniósł go do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe, w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim.
b) brakiem możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy
c) przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka
d) przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.
8. Wymiar urlopu szkoleniowego w każdym roku studiów w szkole wyższej, przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów, wynosi dla pracownika skierowanego:
a) na studia wieczorowe - 21 dni roboczych
b) na studia zaoczne 28 dni roboczych.
9. Wymiar urlopu szkoleniowego dla pracownika skierowanego, przystępującego do egzaminów końcowych, w tym egzaminów eksternistycznych, w szkołach ponadpodstawowych wszystkich typów wynosi 6 dni roboczych.
10. W ostatnim roku studiów, o których mowa w pkt 8 pracownikowi skierowanemu, przysługuje dodatkowo 21 dni roboczych urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przygotowanie i przystąpienie – do egzaminu magisterskiego (dyplomowego).
11. Zakład pracy zawiera z pracownikiem skierowanym na naukę w szkole, umowę o zasadach rozliczeń z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, określającą wzajemne prawa i obowiązki stron.
12. Pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy, bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy a pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, wymienione w pkt II 3a,b i c maksymalnie do 50% kosztów.
III. Kształcenie, dokształcanie i doskonalenie w formach pozaszkolnych.
1. Podstawowymi formami kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych są:
a) studia podyplomowe
b) kursy
c) seminaria.
2. W miarę potrzeby mogą być organizowane inne formy, np. staże zawodowe, staże specjalistyczne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane itp.
3. Do podnoszenia kwalifikacji w formach pozaszkolnych, mają zastosowanie przepisy pkt. I.3.
4. Pracownikowi, podnoszącemu kwalifikacje w formach pozaszkolnych, na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta miedzy nim a i zakładem pracy, nie stanowi inaczej:
a) zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu
b) urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze określonym w pkt III.6 i 7.
5. Wymiar urlopu szkoleniowego na udział w zajęciach wciągu całego okresu trwania nauki na studiach podyplomowych zaocznych wynosi dla pracownika skierowanego do 28 dni roboczych.
6. Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych dla pracownika skierowanego na:
a) wieczorowe i zaoczne studia podyplomowe
b) kursy wieczorowe i zaoczne oraz seminaria
c) samokształcenie kierowane wynosi do 6 dni roboczych i ustalany jest przez zakład pracy w zależności od czasu trwania szkolenia i egzaminów.
7. Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na udział w obowiązkowych konsultacjach dla pracownika skierowanego na kursy zaoczne wynosi do 2 dni roboczych w miesiącu.
8. Pracownikowi skierowanemu na wieczorowe studia podyplomowe oraz kursy i seminaria przysługuje zwolnienie z części dnia pracy nie przekraczające 5 godzin tygodniowo, jeżeli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia.
9. Pracownik podnoszący kwalifikacje w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy, który nie podejmie lub przerwie naukę bez uzasadnionych przyczyn, jest obowiązany - na wniosek zakładu pracy - zwrócić część lub całość kosztów uczestnictwa w szkoleniu.
10. Zakład pracy zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania, umowę o zasadach rozliczeń z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, określającą wzajemne prawa i obowiązki stron, z zastrzeżeniem pkt. III.12.
11. Uregulowania zawarte w pkt II 4,5 i 6 stosuje się odpowiednio.
12. W sytuacji, gdy zakład pracy nie uzależnia wydania pracownikowi skierowania w celu kształcenia, dokształcania lub doskonalenia w formach pozaszkolnych od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu w zakładzie pracy po ukończeniu nauki, lub zwrotu części lub całości kosztów poniesionych na ten cel przez zakład pracy, zawarcie umowy nie jest konieczne.
13. Pracownikowi podejmującemu naukę w formach pozaszkolnych bez skierowania, może być udzielony urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między zakładem pracy a pracownikiem
14. Ukończenie pozaszkolnych form kształcenia, dokształcania i doskonalenia potwierdzają odpowiednio:
a) dyplom
b) świadectwo
c) zaświadczenie które pracownik jest zobowiązany przedstawić pracodawcy, po ukończeniu szkolenia.

Starosta Poznański
Ryszard Pomin

drukuj ()

  • opublikował: brak informacji
    data publikacji: 2003-07-24 10:55
  • zmodyfikował: brak informacji
    ostatnia modyfikacja: 2010-06-23 08:39

« wstecz

Banery