BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ POWIATU POZNAŃSKIEGO

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Banery

Treść strony

STANOWISKO RADY POWIATU POZNAŃSKIEGO
podjęte podczas XLV Sesji Rady Powiatu Poznańskiego
w dniu 17 października 2006r.

 

w sprawie: planów likwidacji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 8 w Bolechowie oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 9 w Mosinie.

Jednym z podstawowych zadań samorządu powiatowego jest zapewnienie porządku publicznego, bezpieczeństwa obywateli oraz ochrona przeciwpowodziowa, w tym wyposażenie i utrzymanie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, ochrona przeciwpożarowa i zapobieganie innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.
Rada Powiatu Poznańskiego wyraża głębokie zaniepokojenie planami zmian w strukturze organizacyjnej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, skutkującymi likwidacją Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 Mosinie.
Rada Powiatu Poznańskiego nie przyjmuje argumentacji Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej dotyczącej planów likwidacji wspomnianych Jednostek, ze względu na konieczność zmiany wewnętrznej struktury organizacyjnej.
W rejonach operacyjnych funkcjonowania Jednostek występuje szereg czynników uzasadniających utrzymanie ich w niezmienionej formie organizacyjnej i lokalizacji. Są to duża powierzchnia obszarów leśnych (Puszcza Zielonka, Wielkopolski Park-Narodowy), znaczne natężenie ruchu osobowego i towarowego na trasach drogowych i kolejowych, lokalizacja zakładów przemysłowych, obecność licznych zabytków, lokalizacja poligonu wojskowego w Biedrusku, zagrożenie powodziowe pobliskich miejscowości, a także szczególny charakter lokalizacji miasta Puszczykowo.
Rada Powiatu Poznańskiego popiera działania podejmowane przez Powiatową Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zmierzające do utrzymania Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Bolechowie i Mosinie ponieważ planowane, po ich likwidacji, oparcie działań ratowniczych o jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, pozbawi je szybkiego i profesjonalnego wsparcia działań ze strony sił jednostek Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz spowoduje nałożenie dodatkowych zadań na jednostki samorządu terytorialnego. Znaczna odległość gmin Murowana Goślina, Czerwonak, Puszczykowo, Mosina, Stęszew, a także stan dróg i natężenie ruchu znacząco wydłuży czas dotarcia z pomocą na miejsce zdarzenia, z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych zlokalizowanych na terenie miasta Poznania.
Rada Powiatu Poznańskiego zwraca się do organów administracji państwowej, w szczególności do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewody Wielkopolskiego, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, o rozważenie skutków proponowanych zmian, pozbawiających zabezpieczenia ratowniczo-gaśniczego mieszkańców największego powiatu ziemskiego województwa wielkopolskiego.
Rada Powiatu Poznańskiego apeluje do Rad Gmin z terenu powiatu o poparcie niniejszego stanowiska w sprawie planów likwidacji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 w Mosinie.

Mając świadomość odpowiedzialności i obowiązku zagwarantowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu poznańskiego, Rada Powiatu Poznańskiego wyraża swój sprzeciw wobec planowanych zmian.

Przewodniczący Rady Powiatu Poznańskiego
Grzegorz Wasielewsk

drukuj ()

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Karol Cenkier
    data wytworzenia: 20.10.2006
  • opublikował: Pieczyński Maciej
    data publikacji: 2006-10-20 11:37
  • zmodyfikował: Pieczyński Maciej
    ostatnia modyfikacja: 2011-06-09 12:40

« wstecz

Banery

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
w Poznaniu

ul. Jackowskiego 18
60-509 Poznań

tel.: (+48) 61 8 410-500
faks:(+48) 61 8 480-556

email: starostwo@powiat.poznan.pl

Polityka Cookies

Godziny otwarcia

poniedziałek:      9:30 - 16:30
wtorek - piątek:  8:00 - 15:00

poza niżej wymienionymi wydziałami:

(godziny przyjęć dla poszczególnych wydziałów...)

Powiązana strona podmiotu

Powiat Poznański

Banery

Stopka strony

Ilość odwiedzin tej strony: 8025
Ostatnia aktualizacja tej strony: 2011-06-09 12:40
Ostatnia aktualizacja w BIP: 2019-12-10 15:20