BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ POWIATU POZNAŃSKIEGO

Ścieżka nawigacyjna

Treść strony

Wzajemny stosunek rękojmi i gwarancji

Kupujący - konsument może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy niezależnie od uprawnień z tytułu gwarancji (art. 579 k.c.).
W praktyce oznacza to, że do kupującego należy wybór, którą podstawę dochodzenia roszczeń wybrać, czy rękojmię czy też gwarancję. Wybór ten nie należy do sprzedawcy, który nic w tej materii nie może narzucić konsumentowi.
Jednakże raz dokonany wybór, w odniesieniu do konkretnej wady wiąże konsumenta. Nie może on samowolnie (bez zgody sprzedawcy) dowolnie zmieniać reżimu dochodzenia roszczeń, nie może także wybierać części uprawnień z tytułu rękojmi i części uprawnień z tytułu gwarancji.
Pamiętać należy także i o tym, że odstąpienie od umowy w ramach rękojmi wyklucza późniejszą możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu gwarancji. Odstąpienie od umowy powoduje bowiem, że umowa sprzedaży upada, a wraz z nią wygasają i rękojmia, i gwarancja.

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi dotyczy umów sprzedaży zawartych przed 1.01.2003r.

Gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową. 

drukuj ()

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Radwański
    data wytworzenia: 2003-06-11
  • opublikował: brak informacji
    data publikacji: 2003-06-11 12:41
  • zmodyfikował: Administrator Systemu - Dariusz Doliński
    ostatnia modyfikacja: 2009-05-21 14:46

Banery